Geleceğin Bilim İnsanları bu okulda yetişiyor

80. Yıl Cumhuriyet Ortaokulu, Tire’de Tubitak 4006 Bilim Fuarı’nı gerçekleştiren ilk ortaokul oldu. Fuar sayesinde öğrenciler hem eğlendi, hem bilim üzerine neler yapabileceklerini gördü.

banner231

Ergün ÇELİK

Öğrencilerin öğretim programı çerçevesinde ve kendi ilgi alanları doğrultusunda belirledikleri konular üzerine araştırma yaparak, araştırmalarının sonuçlarını sergileyebilecekleri ve eğlenerek öğrenebilecekleri bir ortam sunan “ Tubitak Bilim Fuarı” ortaokullar arasında Tire’de ilk defa 80. Yıl Cumhuriyet Ortaokulu’nda gerçekleştirildi.  Bilimin ve bilimsel çalışmaların yeni nesiller tarafından benimsenmesi ve teşvik edilmesine yönelik olarak düzenlenen Bilim Fuarı’nın Tire’de ilk defa bir ortaokulda gerçekleştirilmesi ise 80. Yıl Cumhuriyet Ortaokulu’nu hayli gururlandırdı. Fuarın açılışı için okul bahçesinde görkemli bir tören düzenlendi. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından öğrencilerden oluşan halk oyunları ekibi izleyenlere unutulmaz bir gün yaşattı.

Yangın söndüren robottan, sokak temizliği yapan robota, hareketli güvenlik robotundan, otomatik park eden ve fabrika içerisinde malzeme taşıyan robotlara kadar birçok proje, fuarı gezen ziyaretçileri şaşırtmayı başardı. Proje yürütücülüğünü, Bilişim Teknolojileri Öğretmeni Mehmet Ateş’in üstlendiği Bilim Fuarı’nda, Bilişim Teknolojileri ve Teknoloji Tasarım alanlarında 12’si robot projesi olmak üzere toplamda 34 proje sergilendi. Fuar’ın öne çıkan projeleri ise robot projeleri oldu. Öğrenciler robot projeleri için 3 ay boyunca robot programlama eğitimi alırken, çalışmalar sonucunda toplam 12 kusursuz robot fuarda görücüye çıktı.


KAYMAKAM DEMİREZER, ÖĞRENCİLERİ YALNIZ BIRAKMADI

Bilim Fuarı’nın açılışını Tire Kaymakamı Mehmet Demirezer yaptı. Fuara katılan tüm öğrencileri tek tek tebrik eden Demirezer, yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi;“Sevgili öğrenciler, değerli öğretmenlerimiz, hepinizi en güzel duygularımla selamlıyorum. Ortaokullar arasında ilk defa Cumhuriyet Ortaokulumuzun düzenlediği bu fuarı açmak için burada bulunuyoruz. Burada projelere katılan sevgili öğrencilerimizi kutluyorum. Hepsinin gözlerinden öpüyorum. Proje danışmanlığı yapan öğretmenlerimizi de kutluyor ve tebrik ediyorum. İlerde çok daha iyi projeler yapmanızı temenni ediyorum”  Konuşmasının ardından öğrencilerle birlikte açılış kurdelesini kesen Tire Kaymakamı fuarı gezdi.  Projelerle ilgili bilgi alan Kaymakam Demirezer, öğrencileri en mutlu günlerinde yalnız bırakmadı.

 

“EMEKLERİMİZ KARŞILIĞINI BULDU”

Uzun zamandır öğrencilerle birlikte Bilim Fuarı için hazırlık yapan Proje Yürütücüsü Bilişim Teknolojileri Öğretmeni Mehmet Ateş; “Emeklerimiz karşılığını buldu” dedi. Ateş, konuşmasını şu şekilde sürdürdü; “Tubitak 4006 Bilim Fuarı’nı Tire’de ortaokullar arasında ilk defa gerçekleştiriyoruz. Bu fuarı düzenlememizdeki amaç, okulumuzdaki çocuklarımızın bilimi ve teknolojiyi benimsemeleriydi.  Bununla birlikte sosyo ekonomik olarak zor bir bölgede bulunan okulumuzun öğrencilerine bilim ve teknoloji ile alakalı proje yapma fırsatı ve imkanı yaratmaktı. Bunu başardık. Bu sebeple Tubitak’ın da desteği ile Bilim fuarımızı gerçekleştirdik. Projelerimiz daha çok robotlar üzerine gerçekleşti. Robot projeleri için çocuklarımızla 3 ay robot programlama eğitimi gerçekleştirdik. Bu eğitimden sonra özellikle 5. Ve 6. Sınıf öğrencilerimiz bu robotları programladılar ve ortaya çok güzel projeler çıkardılar. Günlük hayatta karşılaştığımız problemleri çözmek üzerine güzel projeler gerçekleştirdiler. Bu fuarda projelerimizi sergilemekten mutluluk duyuyoruz. Öğrencilerimizi tebrik ediyoruz”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner127

banner221

banner223