Bu öğrencilerin hali ne olacak?

Taşıma yolu ile eğitime erişim yönetmeliğinde yapılan bazı düzenlemeler neticesinde, bazı köy öğrencileri hem yeni dönemde okullarına taşınamayacak, hem de eski okulları yerine şehir merkezindeki farklı okullara nakledilecek. Öğrenci velileri durumdan son derece rahatsız olurken taşıma işi ile ilgili yetkililerden yardım istiyor.

Bu öğrencilerin hali ne olacak?

HABER VİDEOSU EN ALT KISIMDA

Ergün ÇELİK

En çok, Tire’ye 9 km uzaklıkta bulunan Mahmutlar Köyü öğrencilerini etkileyen düzenleme, öğrenci velilerini tedirgin etti. Veliler, çocuklarının eski okullarının önüne giderek yetkililerden yardım istedi. Mahmutlar Köyü öğrencileri bu güne kadar köylerine 3 km uzaklıkta bulunan Eskioba Okulu’na taşımalı olarak gidiyordu. Yeni dönemde yasa gereği taşıma işi iptal edilince öğrenciler köye 10 km uzaklıktaki ilçe merkezi okullarına nakledildi. Öğrenci servislerinin iptal edilme gerekçesi ise Mahmutlar Köyü’nün D-4 belgeli yol minibüslerinin geçiş güzergâhı olması gösterildi. Bundan sonraki dönemde öğrenciler Tire-İzmir Karayolu’ndan yol minibüslerine binerek kendi imkânlarıyla okullarına ulaşmaya çalışacak. İlkokul birinci sınıfa gidecek olan öğrencilerin aileleri, çocuklarının kendi kendilerine şehir merkezinde bulunan okullarına gitmelerinin çok zor olacağı endişesiyle yetkililerden yardım istedi.

“SERVİSİMİZİ GERİ İSTİYORUZ”

Mahmutlar Köyü’nde yaşayan 2 çocuk babası Hamdi Şen yaptığı açıklamada;

Benim iki tane çocuğum var. Bir tanesi okula yeni başlıyor. Diğeri de ortaokula başlıyor. Bu güne kadar çocuklarımız Eskioba Okulu’nda okuyorlardı. Şimdi benim birinci sınıfa gidecek çocuğumu sistem otomatik olarak Tire Cumhuriyet Okulu’na veriyor. Şimdi ben bu çocuğu Tire’ye bir başına nasıl göndereyim? Mahmutlar’dan servis yok. Eskioba Köyü’nün servisi de vardı yemeği de. Kafamızda hiçbir soru işareti kalmıyordu rahattık yani. Çocuğumuz burada bize yakındı. En azından bir telefon edildiğinde geliyorduk. Şimdi benim iki çocuğumdan biri Eskioba’da okuyacak biri şehir merkezinde. Yani ben ikiye bölünmek zorunda kalacağım. Birinci sınıfa gidecek olan çocuğum yol minibüsünden şehir merkezinde inecek. İndiği yerden 1,5 km tek başına Cumhuriyet Okulu’na gidecek. Yağmurda çamurda bu çocuk o okula tek başına nasıl ulaşacak? Ben bu çocuğu gönderemem ki. Hiç kimse bu şartlar altında gönderemez. Benim yetkililerden tek isteğim taşıma servisinin geri gelmesidir. Çünkü yıllardır bu servis vardı.

 

“ÇARE BULUNSUN”

2’si öğrenci 3 çocuk annesi olan Dilek Şen ise yaptığı açıklamada; “3 çocuk annesiyim. Çocuğumun iki tanesi okula gidiyor. Bizim çocuğumuzu direktman Eskioba’dan Tire’ye sevk etmişler. Biz gittik dün müdür ile konuştuk. Sebep olarak biz dediler ki sizin köyünüzden asfalt geçtiği için size servis verilmiyor. Bize diyorlar ki biz sizin çocuğunuzun sorumluluğunu üzerimize almayız. Başına bir şey gelirse biz sorumlu değiliz. O zaman ben çocuğumu okutmayacak mıyım? Benim çocuğum Tire’de kendi başına yapamaz. Burada daha güvenli ve kendi başının çaresine bakabilir. Çünkü burası daha güvenli bir ortam. Yani sadece isteğimiz servisimiz buraya gelsin. Çocuklarımız Eskioba’da okusun. Bu durum düzelmezse ben çocuklarımı Tire’ye gönderemem. Her gün kendim götürüp getirme imkanım zaten olamaz.

 

 

“KARDEŞİMİN ŞEHİR MERKEZİ’NE GİTMESİNİ İSTEMİYORUM”

Bir diğer öğrenci velisi olan Üniversite Öğrencisi Duygu Ergel ise açıklamasında şu ifadelere yer verdi; “Benim bir kardeşim var. Bu güne kadar Eskioba’da okuyordu. Bu sene servis gelmeyecekmiş. Tire’ye gitmesi gerekiyor. Ama ben kardeşimin eğitimine Eskioba’da devam etmesini istiyorum. Ben şimdi üniversiteye gideceğim. Burada olsaydım kardeşimi kendim getirip götürebilirdim ama yokum. Kardeşim daha çok küçük. Kendi başına Tire’ye gidip gelemez. Ayrıca buradan Tire’ye giderek eğitim gören biri olarak bunun zorluklarını en iyi bilenlerdenim. Benim için bile çok zordu. Akşamları bazen araba bulamıyordum. Sabahları okula geç kaldığım oluyordu. Ben büyük olduğum halde bu kadar zorluk yaşadım. Kardeşimin bu zorlukları yaşamasını istemiyorum. Ayrıca burası daha güvenli. Tire’de güvenemiyorum. Büyükler bile birçok sıkıntı yaşıyorken küçüklerin başına birçok şey gelebilir. O yüzden biz servisin geri gelmesini istiyoruz.

 HABER VİDEOSU:YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner127

banner221

banner223