BASK: “Parası olmayan ailelerin çocukları okuyamayacak!”

Basın açıklaması yapan Bağımsız Eğitim Sen İzmir İl Başkanı Resül Kara, taşımalı eğitim sistemindeki soruınlara dikkat çekti.

BASK: “Parası olmayan ailelerin çocukları okuyamayacak!”

Ercan ÇELİK

2016 – 2017 Eğitim Öğretim yılının başlaması vesilesiyle yazılı basın açıklaması yapan Resül Kara, şu ifadelerde bulundu;

“2016-2017 Eğitim Öğretim yılı Türk milletine, velilerimize, öğretmenlerimize, öğrencilerimize ve tüm eğiteme hizmet veren arkadaşlarımıza hayırlı uğurlu olsun. 
        Her eğitim öğretim yılı içerisinde ve sonunda eğitimdeki aksaklıkları eksikleri daime dile getirmememize rağmen görüyoruz ki yetkililerden bizi dinleyen olmadığı gibi kamuoyunun çile çeken kesimi dışında da pek duyarlılık gösteren de yok. Hal böyle olunca yetkililer kendilerini o an için kurtaracak çözümlerle sorumlulukları üzerlerinden atmaktadır. 
        Kamuoyunda ilgilendirenler tarafından bilinen bu yıl Taşımalı Eğitim çoğunluk itibariyle bitirilmiştir ve sekiz kırsal mahallemiz dışında hiçbir kırsal mahalle (Köy) den öğrenci taşınmayacak ve hiçbir öğrenciye yemek verilmeyecektir. Hani bizim devletimiz sosyal bir devlettir diyorlar ya hikaye, hani sosyal devletin ilkeleri içerisinde zorunlu eğitimin giderleri devlet tarafından karşılanır diyorlar ya o külliyen hikaye. Artık 2016-2017 Eğitim Öğretim yılından itibaren parası olan ailenin çocukları okuyacak, parası olmayan ailelerin çocukları ise zorunlu olmasına rağmen okuyamayacaktır. Yani çocuğunuz çok zeki de olsa paranız yoksa o da hikaye olacak. Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ ün efendi olarak dünyaya duyurduğu çiftçimizin, köylümüzün çocukları köylü çocuğu olduğu için hiç bu kadar dışlanmadı diyeceğim; çünkü şu vereceğim örnek bunu en iyi şekilde ortaya koymaktadır. Mahmutlar Köyümüzün içinden İzmir-Tire istikametine toplu taşıma aracı geçtiği ve bu aracın uzun yıllardan bu yana Mahmutlar köyümüzün öğrencilerinin taşındığı Eskioba İlköğretim okuluna uğramadığı için Taşımalı Eğitim Yönetmeliği gereği Öğrenciler taşınamamakta ve toplu taşıma aracı güzergahında en yakın okula verilmesi gerekmektedir. Bu dediklerimiz yazılı yönetmelikler gereği ve idare bu yönetmeliği uygulayarak Mahmutlar köyündeki sayısı on kişiye ulaşmayan, (çünkü sayıları on kişi ve üzerinde olsa devlet Mahmutlar köyündeki İlkokulu açmak zorunda) Yaşları 6-10 yaş arasındaki öğrencilerimizi şehir merkezinde bir İlkokulda Eğitim gördürmek zorunda ancak burada insani boyutta bir durum ortaya çıkmıştır; Mahmutlar köyünden ücretli olarak ESHOT veya başka taşıma araçlarıyla gelen öğrenciler o taşıma araçlarının güzergahında bir okulda öğrenim gördürülmesi gereklidir çünkü Yönetmelik de bu şekildedir, güvenlik açısından da böyle olması gerekmektedir, Toplu taşıma araçlarının güzergahına baktığımızda Cumhuriyet meydanına kadar şehir içine girebilmekte ve oradan devam ederek garaja ilerlemektedir en yakınından geçtiği okul ise kurtuluş İlkokulu ve ortaokuludur. Peki İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü bu çocuklarımızın nerede eğitim görmesine karar vermiştir, 80. Yıl Cumhuriyet İlkokulu ve Ortaokulunda peki neden? Köyden gelen çocuklarımızda artık parfüm sürebiliyor sayın Mehmet ERKUT, bizim çocuklarımızı statülerine göre ayrıştırmaya ne sizin ne de bir başkasının ne haddidir ne de hakkı.


        Öte yandan Endüstri meslek Lisesinin Matematik öğretmenini komple Fen Lisesine görevlendirip Endüstri meslek lisesinin matematik dersleri için başka okullardan öğretmen toparlamaya çalıştığınızı, Ücretli öğretmen görevlendireceğinizi de biliyoruz sayın ERKUT, Bu ilçede ve bu ülkede bizim feda edilecek bir çakıl taşımız bile yokken sizin bizim çocuklarımızı feda edilebilir görmeniz etik de değildir, insani de değildir. Geçmişte sizi istifaya davet etmekle ne kadar doğru bir talepte bulunduğumu şimdi tekrar anlıyorum. Bu şekilde Eğitim Öğretim sevk ve idare edilemez, edilebilir diyen bir Allahın kulu varsa buyursun söylesin. Hani bizim en mühim vazifemiz Eğitim Öğretim işleriydi, noldu o darb-ı mesel’e. Eğitim öğretimi sevk ve idare etmek kimlerin nereye müdür olacağını karar vermekten ibaret değildir. Lütfen yaptığınız yanlıştan ne yapıp edin bir an önce dönün sayın ERKUT, Çünkü hiçbir şey olmasa dahi gelecekte bu şekilde anılmanız bile hiç hoş bir durum değildir.

        Değerli Kamuoyu Sayın Mülki idare bu şekilde açıklamalarla Eğitim öğretim yılını açmayı bizde arzu etmezdik lakin durum budur ve söylenmesi gerekende budur.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner127

banner221

banner223