banner277
banner264

Bereket değil hastalık saçıyor…

Dünyanın en verimli ovalarından biri olan ve ovaya adını veren Küçükmenderes Nehri evsel ve sanayi atıklarıyla çevresine hayat yerine hastalık saçıyor.

banner288
Bereket değil hastalık saçıyor…

İzmir’de, dünyanın en verimli ovalarından biri olan ve bu bereketli topraklara adını veren Küçükmenderes Nehri, günümüzde evsel ve sanayi atıklarıyla aşırı şekilde kirletilerek, neredeyse geri döndürülemez noktaya geldi. Bir zamanlar suladığı topraklara bolluk ve bereket getiren nehir, artık çevresine hayat vermek yerine hastalık saçmaya başladı. Bozdağ’ın, iki bin metrelik zirvesinden doğduktan sonra Kiraz ilçesinden başlayarak, Ödemiş, Bayındır, Tire ve Torbalı ilçe sınırlarından geçen nehir, kat ettiği toplam 175 km mesafenin ardından Selçuk Pamucak’ta denizle buluşuyor.

SİYAH VE PİS KOKULU AKIYOR

Bölgede değişen yağış rejimi yüzünden kış aylarında bile artık nehirden çok, dere gibi görünen Küçükmenderes için bir an önce harekete geçilmesi gerektiğini belirten vatandaşlar, “Eskiden buralarda balık avlar, nehirde yıkanırdık. Yaz aylarında ise bereketli ve tertemiz suyuyla tarlamızdaki ürünleri sulardık. O günler çok geride kaldı. Nehir simsiyah ve pis kokulu akıyor. Bazen nehirden geçerken suya temas ettiğimizde ise vücudumuzda yaralar çıkıyor. Küçükmenderes’in, bir an önce eski temiz günlerine dönmesini istiyoruz” şeklinde konuştular.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner274