Mis kokulu festivalde kazanan üretici oldu

Sona eren 19’ncu Uluslararası Bayındır Çiçek Festivali süresince özenle yetiştirdikleri çiçekleri açtıkları stantlarda sergileyen üreticinin yüzü güldü

Mis kokulu festivalde kazanan üretici oldu

 

Beş gün süreyle rengarenk çiçeklerle bezenen Bayındır’da, 19’ncu Uluslararası Bayındır Çiçek Festivali sona erdi. 300’ün üzerindeki çiçek üreticisi, festival süresince özenle yetiştirdikleri çiçekleri açtıkları stantlarda sergiledi. Şehitlere saygı nedeniyle organizasyon komitesi tarafından konserlerin iptal edildiği festivalde asıl kazanan çiçek üreticisi oldu. Festival öncesi, İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Bayındırlı çiçek üreticileri arasında gerçekleştirilen mevsimlik toplu çiçek alımı törenine katılan Ulaştırma Habercilik ve Denizcilik Bakanı Binali Yıldırım’ın, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Bayındır'dan aldığı yıllık çiçek alımını 12'den 17 milyon liraya çıkaracağının müjdesini vermesiyle üreticilerin yüzü daha da güldü. Türkiye’nin dört bir yanından 4-8 Mayıs tarihleri arasında binlerce ziyaretçisini ağırlayan ilçede çiçek üreticileri açtıkları stantlarda gerçekleştirdikleri perakende satışlarla ilçe ekonomisini ve tanıtımına önemli oranda katkı sağladı.

 

AMACINA ULAŞTI

Bayındır Çiçek Üreticileri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Ersoy Sümerkan, ilçede 1960’lıyıllardan sonra düzenlenen “üzüm” ve “karpuz” festivallerinin zamanla kendiliğinden yok olduğunu ancak çiçek festivalinin tam 19 yıldır aralıksız düzenlendiğini söyledi. Sümerkan, “19 yıldır gerçekleştirilen festival sayesinde Türkiye artık Bayındır’ın çiçeklerini öğrendi. Çiçeklerimiz, sevgiyi ve demokrasiyi tüm ülkeye taşıdı. Ülke genelinde olduğu kadar yurt dışında da bu festivalin daha çok tanınmasını temenni ediyoruz” dedi. İlçede, 700’ün üzerinde çiçekçilik işletmesi bulunduğunu ifade eden Sümerkan, “Toplam 6 bin kişinin üzerinde insanımız bu sektörden gelir elde ediyor. Yılda, ortalama 50 milyon adet mevsimlik çiçek ve yer örtücü bitki üretiyoruz. Yer örtücü bitkilerimiz Türkiye’nin her yerine satılıyor. İlçe ekonomisine katkımız 100 milyon lira civarında” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner127

banner221

banner223