Bayındırlı süt üreticisi soğutma tanklarına kavuştu

Süt Üreticileri Birliği Başkanı Hafız Mehmet Şendil modern koşullarda üretim yapabilmeleri için üreticilere birlik tarafından uygun koşullarda soğutma tankları dağıtılmaya başlandığını belirterek, “Bayındırlı üreticileri tek bir çatı altında toplayacağız” dedi.

Bayındırlı süt üreticisi soğutma tanklarına kavuştu

 

Bayındırlı süt üreticileri, teknoloji harikası yeni soğutma tanklarına kavuştu. Süt Üreticileri Birliği Başkanı Hafız Mehmet Şendil, yöre çiftçisine modern koşullarda üretim yapabilmeleri için birlik tarafından uygun koşullarda soğutma tankları dağıtılmaya başlandığını belirterek, “Bayındırlı üreticileri tek bir çatı altında toplayacağız” dedi. Süt hayvancılığında soğutma tankının önemine değinen Şendil, “Üyelerimize, uygun koşullarda soğutma tankı sağladık. Ziraat Bankası kredili yüzde 5 buçuk faizli devlet destekli soğutma tankları ile süt kalitesinin arttırılması yolunda önemli adım attık. Bunun yanında yem kırma, süt sağım ve kaşıma makineleri temin ettik. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Faruk Çelik, üreticilerimizin geçen kış yaşadığı süt krizinden çıkması için önemli tedbirler alıp, hayata geçirdi. Süt fiyatları büyük oranda dengelendi. Üreticiye yönelik destekler kesintisiz devam etmeli” diye konuştu.


“Tek çatı güçlü birlik”

Hüseyin Uygur, Murat Dinç, Nail Tüzün ve Adem Ortatepe’den oluşan 5 kişilik yönetim kuruluyla yaklaşık 8 aydır görevde olduklarını buna rağmen geçen kısa sürede önemli atılımlar yaptıklarını ifade eden Şendil sözlerini şöyle sürdürdü. “İlçemizdeki küçük ve büyükbaş hayvan sayısı toplam 75-80 bin, süt hayvancılığı ile uğraşan tarımsal işletme sayısı ise bin 616 civarında. Günlük, 420-450 ton arası süt üretimi ile ilçe ekonomisinin büyük bir bölümünü süt hayvancığı oluşturuyor. 2007’de kurulan birliğimiz ancak 2011’de faaliyete geçti. 2016’nın Şubat ayında yapılan genel kurulda ise göreve biz geldik. Yönetim kurulundaki arkadaşlarımızla acil eylem planı belirleyerek kısa ve orta vadede programlar hazırladık. Aktif ortak sayımızı 200- 250’den, 1000’li rakamlara taşıdık. Süt ekonomisinin temel direği üreticilerimizi tek bir çatı altında toplayarak, daha da güçlenmek istiyoruz.” 

Güncelleme Tarihi: 28 Ekim 2016, 05:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner127

banner221

banner223