Tire Zabıtası’ndan vergisiz kazanca ve çevre kirliliğine geçit yok

Tire Belediyesi Zabıta Müdürlüğü el ilanı dağıtımı yapan firmaları çevre kirliğine neden olduğu gerekçesiyle uyardı. El ilanlarının vergisi ödenmeyen ve gelişi güzel atanlar hakkında yasal işlem yapılacağını açıklandı.

Tire Zabıtası’ndan vergisiz kazanca ve çevre kirliliğine geçit yok

Yapılan açıklamada ilan, broşür ve katalog gibi materyallerin dağıtımını yapmak isteyenlerin belediyemize uğramaları, materyallerin dağıtım bedeli yatırıldıktan sonra işyeri içerisinde elden vermek ya da konut ve işyerlerinin posta kutularına koymak suretiyle dağıtılabileceğini ifade edildi. Ayrıca açıklamada ‘’İlan ve Reklam Bedeli Alınmıştır’’ veya ‘’Vergiden Muaftır’’ mührü bulunmayan el ilanları ve broşürlerin tespiti halinde evrakı bastıran ticari işletmeye 5326 sayılı Kabahatler Kanunu hükümlerine göre 6.732 TL’ye kadar cezai işlem uygulanacağı da belirtildi.

 

İŞTE O AÇIKLAMA

Belediyemiz sınırları ve mücavir alanları içinde yapılan her türlü ilan ve reklam, reklam vergisine tabidir. Şehrimizde bazı esnaflarım ilan ve reklam yapmak amacı ile el ilanı, broşür, afiş, insert gibi ilan ve reklam materyallerini belediyeden izinsiz olarak dağıttıkları ekiplerimizce tespit edilmektedir. Esnaflarımızın mağdur olmamaları için, reklam materyallerinin dağıtımını yapmadan önce zabıta müdürlüğüne gelerek beyanını verip vergisini ödedikten sonra dağıtıma izin verilecektir. İzinsiz olarak dağıtılan ilan ve reklam materyalleri zabıtaca toplatılıp 5326 Sayılı Kabahatler Kanunu'na göre cezai işlem uygulanacaktır. Ayrıca İlan Reklam vergisi ödenmiş olsa dahi, el ilanı broşür gibi reklam malzemelerin konut ve işyerlerine gelişi güzel bırakılması yaya kaldırımlarını kirletmesi ve çevre kirliliği oluşturmasından mütevellit, çevre kirliğine yol açan firmalar hakkında kanunlar gereğince yaptırımlar uygulanacaktır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner127

banner221