Tire Belediyesi, ilçe tarihine sahip çıkmaya devam ediyor

Tire Belediye Başkanı Tayfur Çiçek, ilçe tarihini gün yüzüne çıkarmak için, tarihi yapıları restorasyon çalışmaları ile tek tek ayağa kaldırmaya devam ediyor.

Tire Belediyesi, ilçe tarihine sahip çıkmaya devam ediyor

TARİHİ BEDESTEN KÜLTÜR SANAT MERKEZİ OLDU

15. yüzyılda Tire ekonomisinin önemli merkezlerinden olan Bedesten (Kapan Hanı), Tire Belediyesi'nin başlatmış olduğu restorasyon çalışmaları ile 2016 Temmuz ayı itibariyle tekrar faaliyete geçti. Tire'nin çarşı içinde harap bir halde bulunan ve neredeyse çatısı çökmek üzere olan tarihi Bedesten 'de restorasyon çalışmalarına dış cephede bulunan dükkanların kamulaştırılmasıyla başlandı. Bedesten 'in çatısı, yapılan çalışmalarla güçlendirildi. Tarihi yapının etrafındaki yollar ise kayrak taşlarla döşendi. Bedesten ve dükkân içlerinin ince işçiliğinden sonra Bedesten 'in batı cephesinde bulunan iki dükkan kamulaştırılarak yıkıldı ve yıkılan dükkanların yerine tarihi yapıya yakışır bir meydan yapıldı. Tire Belediye Başkanı Tayfur Çiçek'in çok önem verdiği restorasyon çalışmaları tamamlandıktan sonra Bedesten, ilçenin kültür ve sanat merkezi haline geldi. Uluslararası Dama Şampiyonası'nın da yapıldığı Bedesten, çeşitli sergi ve organizasyonların yanı sıra nikâhlara da ev sahipliği yapıyor.

RESTORE EDİLEN YALINAYAK HAMAMI KADINLAR HAMAMI OLDU

Kesme taş, moloz taş ve tuğladan dikdörtgen planlı olarak yapılması, soğukluk, ılıklık ve sıcaklık olarak üç ayrı bölümden meydana gelmesiyle diğer hamamlara göre farklı bir yapıya sahip olan, üzeri pandantifli kubbelerle örtülmüş Yalınayak Hamamı,  restorasyonun tamamlanmasıyla  ''Kadınlar Hamamı'' olarak hizmet vermeye başladı. Yalınayak Hamamı sayesinde ilçemizde unutulan ''Gelin Hamamı'' kültürü yeniden canlandı.

Yarısı Tire Belediyesi'ne, yarısı ise Vakıflar Bölge Müdürlüğü'ne ait Yalınayak Hamamı'nda restorasyon, Vakıflar Bölge Müdürlüğü'ne ait payın kırk dokuz yıllığına kiralanmasıyla başladı. Öncelikle enkaz temizliği yapılan hamamda neredeyse tamamı harap halde olan çatı yalıtılarak onarıldı ve aslına uygun olarak yeniden yapıldı. Döşemeleri iyi durumda olduğu için korunan hamamın “cehennemlik “ diye tabir edilen dumanın içinde dolaştığı eski hamam sistemi olan kanallar tamamen temizlendi. Dışarıda bulunan büyük kazanı yenilenen yapı aslına uygun olarak hamam haline getirildi.  Hamama bitişik halde bulunan iki adet bina kamulaştırılarak yapının çevresi de temizlenmiş oldu. Hamamın önünde bulunan yapılar da kamulaştırılarak yıkıldı ve hamamın ön cephesi açılmış oldu.

“600 YILLIK DEV ESER KUTUHAN'DA ÇALIŞMALAR BİTMEK ÜZERE

İlçenin en önemli ve en büyük tarihi yapılarından olan tarihi Kutu Han'ın İzmir Valiliği ve Tire Belediyesi tarafından yaptırılan restorasyon çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor.

Tahtakale Çarşısı içinde 1441 yılında iki katlı olarak inşa edilen doksan beş dükkan ve kırk sekiz odanın bulunduğu Kutu Han'da çalışmalar sürüyor. Şu ana kadar yapılan çalışmalarda hanın mevcut yapısı meydana çıkarıldı, güçlendirme çalışmaları tamamlandı. Yangın ve benzeri doğal olaylar neticesinde bazı yerlerinde yıkık ve göçük oluşmasından dolayı tahrip olan yerler de aslına ve tarihe yapıya uygun olarak yapıldı. Restorasyon çalışmaları devam eden Kutu Han'da meydana çıkarılan sütunlar projenin değişmesine neden oldu.  Yapılan çalışmalar sırasında meydana çıkan sütunlar sonrasında İzmir Valiliği Kültür Varlıkları Koruma Kurulu'ndan gelen heyet,  rapor hazırlayarak sütunların orijinal olduğunu, bu yüzden projenin değiştirilmesini ve yeni proje ile restorasyon çalışmalarına devam edilmesini istedi. İvedilikle değişen proje sonrasında mermer derinlikler ve sütunların kaideleri yerleştirildi. Çatılar dolduruldu. Sütunlar yerleştikten sonra tonozlar tamamlanıp hanın çatısı kapatıldı. Yapılan restorasyon çalışmalarına halk tarafından 'Kapalı Çarşı' olarak bilinen  tarihi 'Arasta' da dahil edildi. Kutu Han çalışmaları bitirildikten sonra Tire'nin ürünlerinin tanıtılıp satılacağı, yerli ve yabancı turistlerin dinlenebileceği, yiyecek ve içecek mekânların bulunacağı, gezi güzergâhlarının başlangıç ve bitiş noktası olarak hizmet verecek turistik bir mekân haline getirilecek.

SIRADA ALİ EFE HANI VAR

Tireliler tarafından “Ali Efe Hanı” olarak bilinen yıllar boyunca farklı isimlerin konduğu tarihi han, Tire Belediye Başkanı Tayfur Çiçek'in girişimleriyle restore edilecek.

Yeni Mahalle, Bedesten Caddesi üzerinde yer alan han, Kanuni Sultan Süleyman'ın ünlü defterdarı Abdüsselam Efendi vakfından olup değişik dönemlerde Kara Hüseyin, Serban, Savran Hanı gibi adlarla anılsa da halk tarafından Ali Efe Hanı olarak bilinir. Tarihi han, Evliya Çelebi Seyahatnamesin' de ise “Abdüsselam Hanı” adıyla anılmaktadır. 

1916 yılında büyük yangında çok büyük hasar gören han, iki katlı, tek avlulu, tamamı revaklı hanlar grubundandır.   Üst katında yirmi, alt katında on yedi odası bulunan Ali Efe Hanı'nın güneyindeki alt kat oda ve revakları yıkılmıştır. Ön cephesi ve avlusu hariç diğer bölümleri kullanılamaz durumdadır.

YAYLA FAKHI MESCİDİ DE AYAĞA KALKIYOR

Ertuğrul Mahallesi, Öncü Sokak'ta bulunan Yayla Fakhı Mescidi'nde restorasyon çalışmaları çok yakın zamanda başlayacak. Tarihin her döneminde yer alan ilçenin, beylikler döneminde , Emir Yayla (Yayla Baba) tarafından yaptırılan, 1530 yılında Ketencizade Hacı Muhittin tarafından onarılan mescit, Tire Belediyesi tarafından restore edilecek. Haşim Mısırlıoğlu'nun mirasçıları tarafından Tire Belediyesi'ne bağışlanan mescit çok yakın zamanda eski günlerine dönecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER