banner277
banner264

Ata mirası tohumlar, Tire toprağıyla buluştu

Tire Belediye Başkanı Salih Atakan Duran karakılçık çeşidi, bin yıllık yerli buğday tohumunu toprakla buluşturdu.

Ata mirası tohumlar, Tire toprağıyla buluştu

Başkan Duran "Gelecek nesillere Ata yadigarı tohumları miras bırakmak öncelikli hedeflerimizden biridir " diyerek traktörün başına geçti.

Tire Belediyesi'ne ait Kahrat'ta bulunan 50.000 m2 arazi üzerine 1 ton karakılçık buğdayı tohumu ekildi. Başkan Duran buğday tohumu ekimi öncesinde "Bugün Tire Belediyesi olarak kendi arazimizde buğday ekimini ilk defa gerçekleştiriyoruz. Tire Belediyesi artık kendi buğdayını üreten bir belediyedir, bol ve bereketli olsun" dedi. 

TOHUMLAR BÜYÜKŞEHİRDEN 

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin ata tohumu karakılçık buğdayının üretimini İzmir’de yeniden hayata geçirmesiyle başlayan Karakılçık Buğdayı Ekim Şenliğine Tire Belediyesi de dahil oldu.  

Tire'de 50 dekarlık arazide ekim başladı.Tarlaya ilk tohumlar Tire Belediye Başkanı Salih Atakan Duran, eşi Necibe Duran,Belediye başkan yardımcıları Halil Doğukan Eroğlu ve Halil Uslu tarafından ekildi. 

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin karakılçık buğdayını tekrar ekme ve yaygınlaştırma projesi kapsamında 1 ton alınan tohum hasattan sonra iki ton olarak geri ödenecek. İlk hasattan 13/14 ton tohum bekleniyor.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Günden Ayas Ebesek
Günden Ayas Ebesek - 4 ay Önce

Bereketli olsun.

Bşk
Bşk - 4 ay Önce

Başkanım bu belediyecilik değildr.eşit olun ....bnce burayı siz yönetmiyorsunz başkaları yönetior....

SIRADAKİ HABER

banner275