“Pes” dedirten dolandırıcılık yöntemi

Tireli bir vatandaşın başına gelen dolandırıcılık hikâyesi bu kadarına pes dedirtti. Dolandırıcıların bulduğu yeni yöntem, akıllara durgunluk verdi.

“Pes” dedirten dolandırıcılık yöntemi

Ergün ÇELİK

İzmir’de yaşayan Tireli Kemal Pulat, telefon dolandırıcılarının mağduru oldu. Şeytanın bile aklına gelmez dedirten yöntem, Kemal Pulat’ın 175 TL’sine mal oldu. Akıllara durgunluk veren dolandırıcılık olayı ise şu şekilde gerçekleşti;

Geçtiğimiz günlerde bir dolandırıcı, İzmir’de Otobüs Şoförlüğü yapan Kemal Pulat’ı telefonla arayarak, Pulat’a ait 175 TL tutarındaki faturasını yanlışlıkla ödediğini söyledi. Kendisinin asgari ücretle çalıştığını ve maddi imkânlarının kısıtlı olduğunu söyleyen dolandırıcı, Pulat’tan yanlışlıkla ödediği faturanı tutarını iade etmesini istedi. Masum düşüncelerle insanlar arasında bu gibi karışıklıkların olabileceğini düşünen Pulat, GSM şirketini arayarak faturasının bir başkası tarafından ödenip ödenmediğini sordu. GSM şirketi de faturanın bir başkası tarafından ödendiğini teyit edince Pulat, 175 TL’lik fatura tutarını yanlışlıkla ödediğini sandığı dolandırıcıya banka yoluyla geri iade etti. Pulat’tan 175 TL tutarındaki parayı alan dolandırıcı, daha sonra GSM şirketine gitti. Burada da aynı yalanı söyleyen dolandırıcı, yanlışlıkla bir başkasına ait fatura ödediğini söyleyip GSM şirketinden 175 TL tutarındaki paranın iade edilmesini istedi. Söylediği yalanlarla GSM şirketini de ikna eden dolandırıcı, ödediği fatura tutarını geri iade ederek aynı borcu Tireli Kemal Pulat’a yeniden yansıttı. Yaşadıkları karşısında neye uğradığını anlamayan Pulat, dolandırıcının hesap açtığı banka şubesine giderek yaşananları anlattı. Pulat, bahse konu banka hesabına bloke koydursa da dolandırıcıya kaptırdığı parayı geri alamadı. Bankada yapılan incelemede dolandırıcıya ait banka hesabında bir ay içerisinde 38 BİN TL civarında bir hareket olduğu gözlendi.

YASAL SÜREÇ BAŞLATTI

Şeytanın bile aklına gelmeyecek yöntemle dolandırılan Tireli Kemal Pulat, soluğu savcılıkta aldı. Adli makamlara şikayette bulunan Pulat, konuyla ilgili yasal süreç başlattı. Aynı olayın bir başkasının başına gelmesini istemeyen Pulat, HaberTire Gazetesi aracılığıyla Tirelileri uyardı.

SENARYO NASIL İŞLİYOR?

Her geçen gün yeni yöntemler geliştiren dolandırıcıların son yöntemi akıllara durgunluk verdi. Başkalarına ait telefon faturalarını ödeyen dolandırıcılar, gerçek fatura sahiplerini arayarak faturalarını yanlışlıkla ödediğini söylüyor. Bunun üzerine dolandırıcılar mağdurlardan paralarını geri iade etmesini istiyor. Mağdur GSM operatörüyle iletişime geçip faturasının bir başkası tarafından ödenip ödenmediğini soruyor. GSM şirketi faturanın ödendiğini söyleyince dolandırıcılar mağdurlar zincirine bir yenisini daha ekliyor.  Daha sonra fatura tutarını gerçek kişiden havale yoluyla geri alan dolandırıcılar tüm bu işlemlerden sonra GSM operatörleriyle bağlantı kurup aynı yalanı onlara söylüyor. GSM operatörü kişinin yanlışlıkla başkasına ait faturayı ödediğine ikna olunca fatura tutarını dolandırıcıya geri iade ediyor. Yanlışlıkla ödendiğini değerlendirdiği fatura tutarını dolandırıcıya iade eden GSM şirketi, daha sonra fatura tutarını tekrar gerçek kişiye yansıtıyor. Gerçek kişi bunu ancak her şey olup bittikten sonra anlayabiliyor. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner127

banner221

banner223