Her gün duymaya alışık olduğumuz zam haberlerine artık farklı bir kavram da eklendi; Vergi artışı. Geçen haftalarda motorlara 20% gümrük vergisi, evvelki gün MTV’de 40% artış, kurumlar vergisinde artış, ÖTV’nin KDV’sini, yani devlete vermiş olduğumuz verginin bile vergisini ödediğimiz ülkemizde vatandaşların alım gücü nasıl değişiyor?

Kişi başına düşen Gayri Safi Milli Hâsıla Yükseldi(!) Mİ?

Hükümetimizin övündüğü noktalardan birisi Kişi Başına Düşen Gayri Safi Milli Hasıla’nın yükselmesidir. Peki ya gerçekten yükseldi mi?

AK Parti hükümeti iktidara geldiğinde bir krizden çıkılmış, faizler almış başını gitmiş, enflasyon fırlamış durumdaydı, 2002 yılıyla bugünü karşılaştırmak biraz haksızlık olurdu. Bu yüzden her şeyin nispeten düzene girdiği son 10 yılı örnek alalım. Örneğin 2006 yılında kişi başına düşen GSMH 7.906$, 2016 yılı sonu itibariyle kişi başına düşen GSMH 10.883$. Yani kağıt üzerinde 38% artan bir gelir var, ya peki öyle mi?

Sayıların büyümesi sizi kandırmasın!

Bir  ekonomide kişi başına düşen GSMH enflasyondan daha az büyüyorsa insanlar fakirleşiyor demektir. Bunu şöyle örnekleyelim. Diyelim ki, 100 lira geliriniz var ve tanesi 1 liradan 100 tane simit alabiliyorsunuz. Yıl sonunda geliriniz 10% artışla 110 lira olsun. Simit fiyatları da enflasyona bağlı olarak 25% artışla 1.25 TL olsun. Bu durumda paranızla 88 simit alabiliyorsunuz. Yani, geliriniz artarken alım gücünüz düşmüş, fakirleşmiş oldunuz.

Önemli olan rakamlar değil, alım gücü

Şimdi ülkemizdeki gerçek duruma bakalım. Son 10 yılda yukarıda açıkladığımız gibi kişi başına düşen GSMH 38% artmış durumda, ya peki 2006 yılında mevcut olduğumuz parayla alabildiğimiz ürünlerin şimdiki değeri ne kadar arttı? TUİK’ten aldığım enflasyon rakamlarına göre 2006 yılında 100 liraya aldığımız ürünler şu anda 227 lira. Yani 127% bir artış var. Yani insanların alım gücünde 40% azalma var. Daha açık bir deyimle son 10 yılda 40% fakirleşmişiz!

NOT: Muhtemelen bu yazı üzerine bir kısım insanlarımız internetten araştırma yapıp biz 2006 senesinde asgari ücretle 100 simit 10 kg peynir alıyorduk, şimdi 150 simit 15 kg peynir alıyoruz, nerede fakirleştik diye yorumlar yazacak. Ancak şurası unutulmamalıdır ki, sadece ekmek peynir fiyatıyla zenginleşip fakirleşme ölçülmez. Bunlarla ölçüm yapanlar ekonomiyle ilgili olmayan ya da vatandaş gözünde iyi bir ekonomi varmış algısı yaratmaya çalışan kişilerin yazısıdır. Ölçüm neyle yapılır? İdeal bir ölçüm TUİK’in sitesinde yer alan normal bir vatandaşın ihtiyacı olabilecek 414 kalem ürün, hizmet fiyatı üzerinden yapılır.

Yazıma bir fıkrayla son vermek istiyorum.

Dönemin Amerika İngiltere ve Türkiye Başbakanları bir araya gelmiş ve toplantı sonunda başbakanın sorularını yanıtlıyorlarmış.

Gazeteci sormuş:
— Ülkenizde 4 kişilik bir aile ne kadar gelirle rahat bir hayat sürebilir siz onlara ne kadar ödüyorsunuz?

Amerika başbakanı:
— Amerika da 4 kişilik bir aile 5000 dolar ile rahat bir yaşam sürebilir, biz onlara 6500 dolar ödüyoruz geri kalan 1500 doları ne yaparlar bilmiyorum.

İngiltere başbakanı:
— İngiltere de aynı aile 4000 pound ile rahat yaşar, biz 5000 veriyoruz 1000 pound nereye gidiyor bilmiyoruz.

Türkiye Başbakanı:
— Türkiye de aynı ailenin açlık sınırı 800 TL dir. Biz onlara
300 TL veriyoruz geriye kalan 500 TL yi nereden buluyorlar bizde anlamış değiliz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Bsk 2017-09-30 21:53:05

Sayn metin saray köylü... yaşınıza bakarak geçmişi sen dgil baban bilir.ekmeğin suyun işçilğin bedava oluşunu çakal çakalılık bşka birşey bilmediği yıllar sen bilirmisin..babanızın mesleğini yanlış anlamadıysam mandracı olması gerekir.eyer yanlış bilgi yse yinede değerlendrme alalım...eski bırak yeniye bak eskiler olmasa nerde kalır terbiye edep.ama sizde küçükdünz büyüdünz.iş sahibi yada kurumsal calışıyorsunz.finans sektöru nu dogru söylerseniz paranız varsa rikse girin 1 10 20 kişi çalışdınrın kendi paranzla işçinizi çakallık yapmadan.degerini verin.başkaşarın parasıyla finans olmz.o zamn devlet sana patron olmak istiyorsan gereğini yapar mandra o zaman neden büyümedi tek veya 3vtane vardı..faiz cok güzeldi 9.70 10.00 ....elini ver kolunubkaptır.o zaman başka mmmleketdemi yaşıyorsuk...siz nevyzsanz boş ...ama saygı dyarız...

banner127